VI-508-DP-RH-W
- Manufacturer Part Number:
- VI-508-DP-RH-W
- Manufacturer/Brand:
- Varitronix International Ltd.
- Part of Description:
- LCD MOD 5 DIG 5 X 1 REFLECTIVE
- Manufacturer :
- Product Category :
- LCD, OLED Character and Numeric
- Background Color :
- Backlight :
- Character Format :
- 7-Segment
- Character Size :
- 10.16mm H x 4.83mm W
- Controller Type :
- Display Format :
- 5 x 1
- Display Mode :
- Reflective
- Display Type :
- TN - Twisted Nematic
- Dot Size :
- Interface :
- Parallel
- Number of Characters :
- 5
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 80°C
- Outline L x W x H :
- 50.80mm x 30.48mm x 2.80mm
- Product Status :
- Active
- Text Color :
- Viewing Area :
- 45.72mm L x 17.78mm W
- Voltage - Supply :
- 3V