C162ALBSGLW6WT33PAB1
- Manufacturer Part Number:
- C162ALBSGLW6WT33PAB1
- Manufacturer/Brand:
- Focus LCDs
- Part of Description:
- 16X2 STN GRAY CHARACTER LCD
- Stock Condition:
- 6
- Manufacturer :
- Focus LCDs
- Product Category :
- LCD, OLED Character and Numeric
- Background Color :
- Gray
- Backlight :
- LED - White
- Character Format :
- 5 x 7 Dots
- Character Size :
- 4.35mm H x 2.95mm W
- Controller Type :
- SPLC780D
- Display Format :
- 16 x 2
- Display Mode :
- Transflective
- Display Type :
- STN - Super-Twisted Nematic
- Dot Size :
- 0.50mm W x 0.55mm H
- Interface :
- Parallel
- Number of Characters :
- 32
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C
- Outline L x W x H :
- 80.00mm x 36.00mm x 13.50mm
- Product Status :
- Active
- Text Color :
- Black
- Viewing Area :
- 64.50mm L x 13.80mm W
- Voltage - Supply :
- 3.3V