C202A-FTW-LW65
- Manufacturer Part Number:
- C202A-FTW-LW65
- Manufacturer/Brand:
- Focus LCDs
- Part of Description:
- 20X2 FSTN GRAY CHARACTER LCD
- Stock Condition:
- 60
- Manufacturer :
- Focus LCDs
- Product Category :
- LCD, OLED Character and Numeric
- Background Color :
- Gray
- Backlight :
- LED - White
- Character Format :
- 5 x 7 Dots
- Character Size :
- 5.55mm H x 3.20mm W
- Controller Type :
- ST7066U
- Display Format :
- 20 x 2
- Display Mode :
- Transflective
- Display Type :
- FSTN - Film Super-Twisted Nematic
- Dot Size :
- 0.60mm W x 0.65mm H
- Interface :
- Parallel
- Number of Characters :
- 40
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C
- Outline L x W x H :
- 116.00mm x 37.00mm x 13.50mm
- Product Status :
- Active
- Text Color :
- Black
- Viewing Area :
- 83.00mm L x 18.60mm W
- Voltage - Supply :
- 5V