SFT-20-B-F35-EPC
- Manufacturer Part Number:
- SFT-20-B-F35-EPC
- Manufacturer/Brand:
- Luminus Devices
- Part of Description:
- LED SFT20 BLUE 455NM SMD
- Manufacturer :
- Luminus Devices
- Product Category :
- Color LED Lighting
- Color :
- Blue
- Current - Max :
- 6A
- Current - Test :
- 1.4A
- Height - Seated (Max) :
- 0.029" (0.74mm)
- Lumens/Watt @ Current - Test :
- 19 lm/W
- Luminous Flux @ Current/Temperature :
- 80lm (Typ)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 1414 (3535 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
- Supplier Device Package :
- SMD
- Temperature - Test :
- 25°C
- Viewing Angle :
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 3V