XC4VLX80-11FFG1148I
- Manufacturer Part Number:
- XC4VLX80-11FFG1148I
- Manufacturer/Brand:
- AMD
- Part of Description:
- IC FPGA 768 I/O 1148FCBGA
- Manufacturer :
- AMD
- Product Category :
- FPGAs (Field Programmable Gate Array)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Gates :
- Number of I/O :
- 768
- Number of LABs/CLBs :
- 8960
- Number of Logic Elements/Cells :
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 100°C (TJ)
- Package / Case :
- 1148-BBGA, FCBGA
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 1148-FCPBGA (35x35)
- Total RAM Bits :
- Voltage - Supply :
- 1.14V ~ 1.26V