XC56L307VF160
- Manufacturer Part Number:
- XC56L307VF160
- Manufacturer/Brand:
- NXP Semiconductors
- Part of Description:
- IC DSP 24BIT FIXED POINT 196-BGA
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- DSP (Digital Signal Processors)
- Clock Rate :
- 160MHz
- Interface :
- Host Interface, SSI, SCI
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Non-Volatile Memory :
- ROM (576B)
- On-Chip RAM :
- 576kB
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 100°C
- Package / Case :
- 196-LBGA
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 196-LBGA (15x15)
- Type :
- Fixed Point
- Voltage - Core :
- 1.80V
- Voltage - I/O :
- 3.30V