SD0805S040S1R0
- 制造商零件编号:
- SD0805S040S1R0
- 制造商/品牌:
- KYOCERA AVX
- 部分描述:
- DIODE SCHOTTKY 40V 1A 0805
- 制造商 :
- KYOCERA AVX
- 产品分类 :
- 单二极管
- Capacitance @ Vr, F :
- Current - Average Rectified (Io) :
- 1A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 50 µA @ 40 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- 0805
- Technology :
- Schottky
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 40 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 550 mV @ 1 A