MCP23008-E/P
- 制造商零件编号:
- MCP23008-E/P
- 制造商/品牌:
- Microchip Technology
- 部分描述:
- IC XPNDR 1.7MHZ I2C 18DIP
- 制造商 :
- Microchip Technology
- 产品分类 :
- 输入输出扩展器
- Clock Frequency :
- 1.7 MHz
- Current - Output Source/Sink :
- 25mA
- Features :
- POR
- Interface :
- I²C
- Interrupt Output :
- Yes
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of I/O :
- 8
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output Type :
- Push-Pull
- Package / Case :
- 18-DIP (0.300", 7.62mm)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 18-PDIP
- Voltage - Supply :
- 1.8V ~ 5.5V